Navigácia

Obsah

Informácia pre seniorov ohľadne ochrany proti podvodom v čase krízového stavu

Typ: ostatné
Súčasný krízový stav v súvislosti s vírusom COVID-19 núti najmä staršiu generáciu zostať čo najviac doma, za zatvorenými dverami. Túto situáciu vo svoj prospech môžu zneužiť podvodníci, ktorých konanie Vás (nielen počas tejto doby) môže pripraviť o značnú časť majetku alebo celoživotných úspor.
Odporúčame Vám preto riadiť sa nasledujúcimi radami:
- ak Vám niekto zazvoní/zaklope, pozrite sa cez pozorovací priestor alebo z okna. Ak sa za dverami nachádza neznáma osoba, pred otvorením sa spýtajte, v akej veci prichádza.
- ak Vás niekto osloví s tým, že Vám zmeria tlak/teplotu a vykonaná test na vírus, buďte obozretní. Môže ísť o podvodníka, ktorý si za falošný test vypýta finančnú hotovosť.
- ak Vám niekto ponúkne nákup potravín alebo inú pomoc, ktorá vyžaduje odovzdanie Vašich financií/platobnej karty, overte si, či ide o aktivitu mesta/obce v ktorom žijete.
- ak Vám niekto ponúkne podomový predaj rúšok/dezinfekcie a pod., nepristupujte na kúpu. Môže ísť o podvod s predraženou cenou a falošnými/nekvalitnými prípravkami.
- ak Vás neznáma osoba presviedča, aby ste podpísali "výhodnú" zmluvu, ktorej nerozumiete alebo neviete, o čo v nej ide, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
- ak dostanete e-mail, v ktorom je uvedené, že môžete výhodne zhodnotiť svoje peniaze, vziať si úver s nízkym úrokom, zmeniť banku a pod., overte si túto informáciu.
- buďte opatrní pri on-line objednávkach, najmä ak ide o v súčasnosti žiadaný tovar (rúška, dezinfekciu atď.). Ak si nie ste istí, požiadajte o názor osôb, ktorým dôverujete.
Ak budete svedkami takéhoto alebo podobného konania, neváhajte tieto skutočnosti oznámiť polícii na čísle 158. Ak ste sa stali obeťou trestného činu alebo máte pocit, že by ste sa ňou mohli stať, kontaktujte Informačnú kanceláriu pre obete vo Vašom krajskom meste telefonicky (pondelok až piatok 8:00-15:00 hod na tel. čísle 037/6549324)alebo on-line poradňu na www.prevenciakriminality.sk. Na tejto internetovej stránke nájdete aj ďalšie užitočné informácie.

Príloha

Vytvorené: 9. 4. 2020
Posledná aktualizácia: 9. 4. 2020 09:39
Autor: Správca webmaster